Zamki nad Orlicą

Zamki nad Orlicą

Przy dziewięciokilometrowym szlaku nad rzeką Dzika Orlica u podnóża gór Orlickich znajduje się sześć szlacheckich dworów, pałaców, zamków i ruin. To czeski odpowiednik zamków nad Loarą. Dzika rzeka od wieków przepływa między tymi wspaniałymi budowlami, podążając śladem ich niezwykłych historii, do których wciąż dopisywane są nowe rozdziały.

Niezdobyte zamki

Stworzenie regionu turystycznego o nazwie Góry Orlickie i Pogórze Orlickie w 2009 roku zapoczątkowało współpracę i dialog pomiędzy wszystkimi zaangażowanymi stronami. Stało się wówczas jasne, że wizja zrównoważonej turystyki w Górach Orlickich i na ich pogórzu może się urzeczywistnić. Region ten przez wiele lat był liderem w dążeniu do zrównoważonej turystyki i walczył o tytuł Modelowego Ośrodka Turystycznego Europy. Pięciokrotnie znalazł się w finale tego konkursu, aż w końcu uznanie zamków nad Orlicą za unikatowy produkt turystyki kulturowej przyniosło mu zwycięstwo i prestiżowy tytuł. 

Sześć zamków i pałaców na wyciągnięcie ręki

Zrównoważony rozwój turystyki znajduje w tym regionie odzwierciedlenie w wielu aspektach. Jednym z nich jest ekologiczny transport. Biorąc pod uwagę niewielką odległość między poszczególnymi obiektami, cały szlak można z łatwością pokonać pieszo – dziewięć kilometrów to niewielki dystans, nawet dla rodzin z dziećmi. Co więcej, między wszystkimi miejscami kursują pociągi i autobusy. Można się tam także dostać wynajętą łodzią. Znajdują się tu ponadto dwa szlaki rowerowe, a jednoślad można bez trudu wypożyczyć na miejscu.
 
Region stanowi część będącego pod ochroną Orlickiego Parku Przyrody, przez który przebiega ścieżka edukacyjna Mezi Orlicemi. Zamki nad Orlicą to nie tylko zwiedzanie z przewodnikiem poszczególnych zamków i pałaców. To również ciekawe wydarzenia, ekscytujące wyprawy, możliwość spędzenia nocy w zamku lub pałacu, degustacje tradycyjnych potraw, noclegi w gospodarstwach agroturystycznych i projekty ekologiczne. Regionalne potrawy i produkty posiadają rozmaite certyfikaty, a turyści kierowani są do indywidualnych producentów lokalnej żywności o wysokiej jakości. To samo dotyczy rzemieślników i ich warsztatów, lokalnych browarów i restauracji z doskonałą kuchnią. 
 

Podróż przez żywą historię

Renesansowy pałac Častolovice, który został później przebudowany w stylu neogotyckim, oferuje turystom możliwość zwiedzania zabytkowych wnętrz z oryginalnymi, malowanymi drewnianymi stropami kasetonowymi. W otaczającym go angielskim parku znajduje się rezerwat białych danieli i czytali, a także czynne przez cały rok minizoo Zámecký zvěřinec, nad którym pieczę sprawuje obecna właścicielka pałacu, Diana Phipps Sternberg. Pałac przystosowany jest dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, zaś dla niewidomych organizowane są tak zwane wycieczki dotykowe. Nowy Pałac Kostelec nad Orlicí to starannie zrekonstruowana i niezwykle cenna posiadłość w stylu empire, która została wybudowana w XVII wieku dla rodziny Kinský. Można w nim obejrzeć wystawę poświęconą życiu w stylu Biedermeier, a także zwiedzić pałac, po którym turystów niekiedy oprowadza František Kinský, właściciel pałacu i burmistrz miasta. Pałac otacza angielski park, w którym działa bardzo dobra pałacowa kawiarnia i restauracja. Uroczy renesansowy pałac Doudleby nad Orlicí, który słynie z oryginalnych dekoracji wykonanych techniką sgraffito i rzadkich wnętrz, zarządzany jest obecnie przez potomków rodu Bubna von Littitz. Pałac również otoczony jest angielskim parkiem, w którym dzieci mogą pobawić się ze zwierzętami na terenie niewielkiego gospodarstwa Babiččin dvorek. W pałacu mieści się ponadto galeria i muzeum. Barokowy pałac Potštejn jest równie malowniczy, a turyści mogą przebrać się w stroje z epoki i zwiedzić z przewodnikiem jego zabytkowe wnętrza i zobaczyć kaplicę Świętej Trójcy. Dzieciom z pewnością spodoba się nie tylko sama wizyta w pałacu, ale także przygotowane specjalnie dla nich wystawy. Na miejscu organizowane są także rozmaite występy, nocne zwiedzanie oraz pokazy tradycyjnego rzemiosła. W pałacowym parku znajduje się kamienny budynek z mnóstwem rekwizytów, w którym najmłodsi mogą wziąć udział w specjalnej grze pod tytułem „Życie Karola IV”. Na wzgórzu wznoszącym się nad pałacem lśni w oddali zamek Potštejn. W jego czwartej bramie zorganizowano wystawę poświęconą historii twierdzy. Na miejscu znajduje się również kaplica św. Jana Nepomucena. Dużą atrakcją jest sala tortur w zamkowej piwnicy. Ostatnie historyczne miejsce to średniowieczny zamek króla Jerzego z Podiebradów w miejscowości Litice. Na miejscu można poznać historię budynku, a także obejrzeć znaleziska archeologiczne, ryciny z epoki oraz zdjęcia. Z baszty roztacza się piękny widok na Dziką Orlicę.