Olomouc

Užijte si Olomouc jako my

Olomouc

Naše město kdysi bývalo metropolí Moravy, díky čemuž nám zde vyrostlo mnoho úchvatných staveb. Duchovní význam i půvab Holomócenářečně (hanácky) Olomouc sice přetrvává dodnes, ale leckdo si to tu spojí spíše s legendárními tvarůžkyneboli syrečky, jejichž charakteristický odér rozděluje národ na dvě nesmiřitelné poloviny.
Duchovní centrum Moravy

Duchovní centrum Moravy

Arcibiskupybiskupy stojící v čele římskokatolických církevních provincií v naší zemi najdete jen dva, jeden sídlí v Praze a druhý právě u nás v Olomouci – v bohatě zdobeném arcibiskupském paláci z počátku 16. století, který vám doporučujeme navštívit. Klíčové historické roli církve odpovídá i velká koncentrace sakrálníchnáboženských památek v centru města, které z něj udělaly druhou nejvýznamnější památkovou rezervaci v České republice.
Arcidiecézní muzeum a katedrála

Arcidiecézní muzeum a katedrála

Ať už jsme věřící, nebo nevěřící, smekáme před velikostí umělecké sbírky Arcidiecézního muzea, které je součástí Muzea umění v Olomouci. S pokorou hledíme také na gotický dómkatedrálu sv. Václava s nejvyšší kostelní věží na Moravě měřící přes sto metrů. Při pohledu z jejího ochozu na nás jde závrať, z níž nás probere až mocný zvuk 
druhého největšího zvonu  v České republice. Víte, kolik cvalík Václav váží? Skoro osm tun!
Zajímavosti Horního náměstí

Zajímavosti Horního náměstí

I my máme svou památku na seznamu UNESCO – nepřehlédnutelný barokní sloup Nejsvětější Trojice na Horním náměstí, v jehož spodní části je i malá kaple. Na dohled od této památky se nachází orloj ve stylu socialistického realismu, jehož zvonkohra měla původně hrát komunistickou hymnu Internacionálu (nakonec hraje lidovky). Ještě že v Olomouci máme tolik kašen (víc než 25!), protože jen z té představy se nám potí čelo.
Olomoucké tvarůžky
Jedni je milují, druzí je nemohou ani cítit. Řeč je o proslulých olomouckých tvarůžcích neboli syrečcích, jimž vděčíme za svou stopu na gastronomické mapě světa. Vyrábí se v nedalekých Lošticích, kde se nachází i originální cukrárna, která nabízí vynikající sladké zákusky právě z tohoto sýra s výrazným „charakterem“. Kdo kouzlu syrečků propadne, neodolá ani vábení Muzea olomouckých tvarůžků.
Poutní místo Svatý Kopeček

Poutní místo Svatý Kopeček

Nedaleko Olomouce vyrostl Svatý Kopeček, naše oblíbené poutní místo, které do krajiny vyzařuje svou barokní krásu. Na jeho vrcholu stojí bazilika Navštívení Panny Marie ze 17. století, kterou v roce 1995 poctil návštěvou sám papež Jan Pavel II. Kousek odsud je i rozhledna a zoologická zahrada, která je rájem pro naše ratolesti.
Termální lázně Velké Losiny

Termální lázně Velké Losiny

V podhůří moravských Jeseníků si už déle než 450 let užíváme léčivé koupele v termálních sirných pramenech. Vytouženou odměnu tu do sebe vstřebávají naše svaly, klouby, kůže a především nervy. Kromě toho, že si tu parádně odpočineme, v lesoparcích můžeme načerpat dlouhověkost ze stoletých stromů jejich láskyplným objetím.
Renesanční zámek Velké Losiny
Renesanční zámek ve Velkých Losinách nás okouzluje trojpodlažními arkádami a výjimečnou kolekcí gobelínůtkaných nástěnných koberců, ale zároveň trochu děsí svým spojením s čarodějnickými procesy z konce 17. století. Nicméně věříme, že vzácné stromy a dřeviny v zámeckém parku už byly svědky pouze romantických chvil. Ty teď příležitostně narušují jen divoké kachny, které si z klidné hladiny jezírka udělaly letiště.
Další zajímavosti Velkých Losin

Další zajímavosti Velkých Losin

Až se vám někdo bude chlubit vysokoškolským diplomem na ručně vyrobeném papíru z bavlny a lnu, tak ten zaručeně pochází z místní tradiční papírny, která byla založena koncem 16. století a patří mezi nejstarší svého druhu v Evropě. A jestli stojíte o opravdu povznášející zážitek, doporučujeme vám výlet lanovkou na přečerpávací elektrárnu Dlouhé stráně s neuvěřitelnými výhledy do okolí.

Pokud vás zajímají další tipy na výlety v okolí Olomouce, podívejte se sem.
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Spinner