Plzeň

Užijte si Plzeň jako my

Plzeň

Žádné jiné české město se ve světě nevyslovuje tak často jako naše Plzeň. Právě tady totiž vznikl nejrozšířenější druh piva. A když k pivní kultuře přidáte dílo mnoha generací všestranně nadaných lidí, vznikne dostatek argumentů pro získání titulu Evropské hlavní město kultury 2015. Pojďte s námi na Plzeň!

 
Pivo a pivovarnictví

Pivo a pivovarnictví

Více než dvě třetiny světové produkce nesou označení Pils – tento druh se začal vyrábět právě u nás, a to v roce 1842. Někdo chodí do pivovaru za prací, ale většina z nás si tam spíš zajde na vepřo-knedlo-zelo, vošouchybramboráky a na jedno. Navíc se tam může dozvědět něco o historii a naučit se načepovat třeba šnytmalé pivo na jeden zátah do půllitru nebo mlíkopůllitr plný krémové pivní pěny. Další štací pak může být pivovarské muzeum v centru Plzně.
Industriální Plzeň – Škodovy závody

Industriální Plzeň – Škodovy závody

Plzeň je historickým domovem i naší další slavné značky – Škoda. Z původní zbrojovky se stal ve 20. století jeden z nejdůležitějších strojírenských komplexů v Evropě. CopaCo tu vyrábějí teď? V současnosti odsud třeba vyjíždějí moderní tramvaje do celého světa. Nevyužívané industriální prostory se navíc daří proměňovat ve vědecká a kulturní centra, a místo ostudy se tak stávají naší novou chloubou.
Vědecký park Techmania
KampaKam chodíme, když venku prší? Do historických budov ŠkodovkyŠkodových závodů, kde sídlí Techmania Science Center. V perfektně zrekonstruovaných továrních halách si prostřednictvím interaktivních expozic oprašujeme znalosti fyziky, chemie, matematiky a dalších přírodních věd. Svým potomkům pak vyprávíme, jak se kdysi žilo bez Instagramu nebo elektrických okýnek v autě.
Alternativní kulturní prostory
Ještě před několika desítkami let jsme si mysleli, že se nám kvůli průmyslovému dědictví nikdy nepodaří z Plzně udělat cool destinaci pro mladé lidi. Ale právě díky jejich nadšení a originálním nápadům tutadyzde vzniklo několik kulturních center ve starých industriálních budovách. Volné chvíle teď trávíme třeba v kreativní zóně DEPO2015 nebo dalších multifunkčních uměleckých prostorech Papírna a Moving Station.
Židovské stopy v Plzni

Židovské stopy v Plzni

Před nástupem nacismu u nás žila početná židovská komunita. Její významný přínos, ale také tragický osud nám připomíná Velká synagoga, která je třetí největší na světě. Pro bohaté židovské průmyslníky zde tvořil také Adolf Loos. TůtenTento světoznámý architekt se zde podepsal pod několik luxusních bytových interiérů. Studentům architektury a designu zde úžasem vypadávají čočky z brýlí.
Americké osvobození Plzně
Naši rodiče a prarodiče s pohnutím vzpomínají na příjezd americké armády v květnu 1945. Plzeň byla posledním městem v Evropě, které od západu osvobodila od nacistů, o zbytek se postarala Rudá armáda. Americký happy end si zde připomínáme s pamětníky i dosud žijícími veterány během Slavností svobody. Jeden z nejšťastnějších okamžiků dějin města připomíná také muzeum Patton Memorial Pilsen nebo centrální Americká ulice (dříve ironicky Moskevská či Stalinova).
Plzeňské loutkářství
Meziválečná hospodářská prosperita svědčila také méně tradičnímu uměleckému žánru – loutkářství, které zde zažilo své vrcholné období ve 20. letech minulého století. V Plzni působily tvůrčí osobnosti jako Josef Skupa, Jiří Trnka nebo Jaroslav Sutnar. Vznikly tu také legendární loutky Spejbl a Hurvínek, jejichž hlášky jsou nesmrtelné. Naše děti jsou ve svém živlu třeba v Muzeu loutek, Divadle Alfa nebo na festivalu Skupova Plzeň.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Spinner