Zlín

Užijte si Zlín jako my


 

Zlín

Říká se, že lidé z okolí Zlína mají podnikatelského ducha. A není se čemu divit, když jsou jeho novodobé dějiny a prosperita úzce spjaty s příběhem firmy Baťa, která dodnes obouvá celý svět. Přijeďte se k nám přesvědčit, jak může vypadat město, když se vybuduje velkoryse a s vytříbeným vkusem.
Město čisté architektury

Město čisté architektury

Když u nás v roce 1894 sourozenci Baťovi zakládali obuvní firmu, nikdo ještě netušil, do jakých výšin vyroste sláva dosud bezvýznamného městečka. Byznys měli v krvi, a jelikož dokázali přemýšlet v souvislostech, pozvali do Zlína mnoho renomovaných architektů (například Le Corbusiera), kteří zde vybudovali moderní aglomeraci ve funkcionalistickém stylu.
Baťův mrakodrap
Vyprávění příběhu rodinné firmy nechme na jiných a podívejme se, co nám tu rodina Baťova zanechala. Jestli chcete vidět funkcionalistický technologický zázrak, důkladně prozkoumejte Zlínský alias Baťův mrakodrapnebo také Jednadvacítka – správní budova č. 21 Baťových závodů ze 30. let minulého století s pojízdnou kanceláří ve výtahu. Z horní terasy uvidíte město jako na dlani: tovární areál, kolonii baťovských rodinných domků, kino a další architektonicky významné výškové budovy. Tohle si říká o procházku.
Filmový průmysl
Kromě obuvnictví a architektury u nás vzkvétal i kreativní průmysl. Ve filmových ateliérech se původně natáčely reklamy pro firmu Baťa, ale posléze v nich vznikala průkopnická triková a animovaná díla pod vedením režisérů Karla Zemana a Hermíny Týrlové. Filmu a reklamě se tu věnují dodnes na odborných školách a naše děti se každý rok těší na nejstarší mezinárodní filmový festival pro děti a mládež. Náš tip: Navštivte nás v kulturním centru Filmový uzel a odejděte s vlastním bijákemfilmem.
Cyklostezka Bečva

Cyklostezka Bečva

Řeka Bečvaprotože údajně bečí si z hranic krajů nic nedělá. Bezstarostně si meandruje východní Moravou a vytváří nádherné přírodní scenérie. Abyste se z té krásy a z naší pohostinnosti mohli těšit i vy, vybudovali jsme podél Bečvy jednu z nejkrásnějších cyklostezek v naší zemi. Věříme, že si ji užijete dosyta. Je libo valašskou kyselicuvydatnou zelnou polévku nebo frgálkynutý koláč?
Lidová secese a slavný skanzen

Lidová secese a slavný skanzen

Takže ogařichlapci a cérkyděvčata, dofouknout duše, namazat řetěz a jdeme na to! Ještě než se spustíme z valašských kopců podél Bečvy, stojí za to si vyšlápnout na Pustevny. Zdejším chalupám ve stylu lidové secese vtiskl kouzelný charakter architekt Dušan Jurkovič. Po úchvatném sjezdu do Rožnova pod Radhoštěm nás přivítá nejstarší a největší skanzenmuzeum v přírodě svého druhu ve střední Evropě.
Zbrašovské jeskyně a Hranická propast

Zbrašovské jeskyně a Hranická propast

Když nám po cestě začnou docházet síly, doplníme je u léčivých pramenů v lázních Teplice nad Bečvou. Kdo objeví vchod do Zbrašovských aragonitových jeskyní a troufne si dovnitř, čeká na něj zážitek jako z jiného světa, například Koblihová síňs krasovými útvary připomínajícími pocukrované koblihy. Další místní chloubou je Hranická propast (nebo také familiérně Macůška), která je nejhlubší propastí na světě. S úžasem zde musíme uznat, že příroda má nad námi stále navrch.
 
Nalákali jsme vás? O dalších tipech na výlety po východní Moravě se dozvíte zde.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Spinner