Písek

Užijte si Písek jako my

Písek

Na řece Otavě se kdysi rýžovalo zlato a podle zlatonosného písku se jmenuje i naše jihočeské město. A pracujeme tu s ním dodnes – na náplavce u nejstaršího českého mostu z něj každoročně budujeme obří sochy. Rozhodně nejveseleji je u nás během folklorního festivalu, kdy se k nám sjíždí soubory z celého světa.
Třeboň

Třeboň

Zatímco v Písku kdysi rýžovali písek, u nás v Třeboni se tříbila neboli zušlechťovala podmáčená půda. A spolu se zakládáním rybníků na místě původních močálů se celá oblast začala proměňovat na ráj aktivního odpočinku. A tak se tu teď můžeme přes den toulat po městě a jeho okolí nebo relaxovat v lázních po skvělé rybí večeři.
Slatinné lázně

Slatinné lázně

V Písku po rýžování využili písek na stavbu města, v Třeboni zase postavili na bahně z mokřadů báječné lázně. Slatina z místních nalezišť ve formě zábalů a koupelí působí blahodárně na pohybový aparát, protože snižuje bolesti, svalovou únavu a prokrvuje tkáně. Kombinace lázeňských procedur s procházkami zámeckým parkem je náš osvědčený způsob, jak vyhnat z těla revma a podobné neduhy.
Městská idyla

Městská idyla

Třeboň stojí za návštěvu po celý rok, nejvíce živo tu však máme v letních měsících. Výletníci, cyklisté a lázeňští hosté korzují po Masarykově náměstí a žasnou nad krásou barokních a renesančních štítů měšťanských domů. Poté usedají na zahrádky restaurací a spolu s námi si pochutnávají na kulajděbílé polévce s koprem, cmunděbramboráku, kapřích specialitách a pivu z místního pivovaru. Kdo se bojí kostí, raději proplouvá expozicemi renesančního zámku.
Cesta kolem Světa

Cesta kolem Světa

Vzdálenosti v Třeboni vnímáme po svém. Třeba oproti běžně udávaným 40 075 km měří naše cesta kolem Světa jen 12 km. Vede kolem stejnojmenného rybníka a hravě ji zvládneme pěšky nebo na kole za jedno odpoledne. Na jejím konci si připomínáme své šlechtické kořeny u novogotické Schwarzenberské hrobky – nějaký ten levoboček s modrou krví se přece v rodokmenu vždycky najde.
Na kole okolo Třeboně

Na kole okolo Třeboně

Celé jižní Čechy jsou pro cyklisty všech generací jako stvořené a Třeboňsko obzvlášť. Máte rádi pohodové rovinky, častá zastavení spojená se sbíráním borůvek a hub v lesích a házením žabek na hladiny řek a rybníků? Nasedněte na kolo v Třeboni a kochejte se krajinou a malebnými jihočeskými městečky. Kde nás potkáte? U stánků s pikadorempárkem v rohlíku nebo točenou zmrzlinou. Nejradši se ale schováváme s rybářským prutem v rákosí.
Na kole okolo Lipna

Na kole okolo Lipna

Vodní nádrž Lipno je největší vodní plochou v naší zemi a říkáme jí taky jihočeské moře. Nejlepší způsob, jak poznat tenhle překrásný kout Šumavy, je kolo, ale jde to i na in-line bruslích. Okolo Lipna vede stokilometrová cyklostezka, kterou si podle nálady zkracujeme pomocí přívozů. Ti divočejší z nás pak řežou zatáčky v bikeparku s lanovkou na kopci Kramolín. A koho to na kole moc neba, určitě nepohrdne stezkou korunami stromů s nádhernými výhledy do okolí.
Další cyklistické destinace

Další cyklistické destinace

Z Jindřichova Hradce, jehož dominantou je renesanční zámek, se nejraději vozíme vláčkem po místní úzkorozchodné trati a pak se na kole vracíme zpět. Nebo se odsud vydáváme na zámek Červená Lhota, kde si půjčíme pramici a máme se pohádkově. Z Českých Budějovic to zase máme kousek na zámek Hluboká. Výlet hravě zvládnou i děti, a kdyby náhodou bolely nožičky, zpátky se dá dojet i lodí.
Výlety po okolí

Výlety po okolí

Samozřejmě vám nemůžeme zatajit ani překrásný Český Krumlov, kam můžeme připlout z VyšákuVyššího Brodu nebo Rožmberka na kánoi. Milovníci selského baroka a folkloru si neodpustí návštěvu vesničky Holašovice zařazené na seznam UNESCO a méně romantické povahy zase neodolají prohlídce jaderné elektrárny Temelín. Další tipy na výlety si můžete přečíst třeba tady.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Spinner